Veľká Británia - vedomostné minimum

Autor: Silvia Kuzma | 14.11.2015 o 18:06 | Karma článku: 8,81 | Prečítané:  3583x

Žijete a pracujete v UK, alebo sa na to chystáte?  V tomto článku nájdete kopec užitočných typov a informácií o krajine.

Na tejto stránke nájdete aktuálne a praktické informácie v Slovenskom jazyku o dianí v UK, ktoré sa týkajú prisťahovalcov.

article_photo

Na tejto stránke nájdete na jednom mieste informácie o Veľkej Británii v Anglickom jazyku (festivaly, jedlo, kráľovská rodina, zvyky, etiketa...). 

Anglicko, Británia, Britské ostrovy, Veľká Británia...čo?

Anglicko (hlavné mesto Londýn, úradný jazyk angličtina)

Škótsko (hlavné mesto Edinburgh, úradný jazyk angličtina a škótska gaelčina - cca 1% populácie Škótska ho ovláda)

Wales (hlavné mesto Cardiff, úradný jazyk angličtina a walestina - cca 22% populácie Walesu ho ovláda)

Anglicko + Wales =Británia

Anglicko + Wales + Škótsko =Veľká Británia

Anglicko + Wales + Škótsko + Severné Írsko =Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (UK)

Veľká Británia + Írsko + ostrovy (Isle of Man, Isle of Wight...) =Britské ostrovy

Jazyk

Nie je angličtina ako angličtina. Tu si môžete vypočuť rôzne prízvuky.

Ekonomika

Tu nájdete zaujímavé informácie o ekonomike v UK a porovnať ju s krajinami EU. Najzaujímavejší ukazovateľ je asi miera nezamestnanosti - kým v Anglicku je okolo 5,5%, na Slovensku sa pohybuje okolo 11%. V UK je síce zaujímavá minimálna mzda, ale taktiež sú vyššie životné náklady. V UK sa ľudia dožívajú v priemere 80,54 rokov, kým na Slovensku je to 76,65 rokov. Kvalita života v UK je 9. najvyššia v rámci Európy, kým Slovensko je na 20. mieste. Index korupcie - UK je na 14. mieste, kým Slovensko na 54. mieste zo 175 sledovaných krajín.

Politika

Toto je 'sweet and short' video o problematike.

Politický systém je konštitučná monarchia, čo v praxi znamená, že hlavným predstaviteľom 'akoby prezidentom' je panovník/monarch (Alžbeta II.), ktorý túto funkciu zdedil a právomoci má obmedzené zákonom.

Zákonodarnú moc (meniť zákony) má parlament, ktorý tvorí Dolná snemovňa - House of Commons a Horná snemovňa - Snemovňa lordov. Parlament zasadá vo Westminsterskom paláci (Houses of Parliament).

Výkonná moc je realizovaná vládou - government. Vládu tvoria ministri. Ministrov navrhuje premiér (Ministrov je 119 a musia byť členom Dolnej snemovne alebo Hornej snemovne, t.j. členovia parlamentu). Vláda zodpovedá parlamentu. Premiér je väčšinou vodca najsilnejšej politickej strany (v súčasnosti David Cameron, hlava Konzervatívcov). 

Dolnú snemovňu tvorí cca 650 poslancov, ktorý sú volený vo všeobecných voľbách. UK je rozdelené na volebné obvody s približne rovnakým počtom voličov. Každý obvod zastupuje jeden poslanec z Dolnej snemovne. Navrhujú zákony, ktorých väčšinu musí schváliť aj Snemovňa lordov.

Snemovňa lordov (horná snemovňa) má cca 780 členov. Patria sem najvyšší cirkevný predstavitelia a značný počet kresiel je zdedených. Snemovna prešla viacerými reformami a ďalšie ju čakajú.

Najväčšie politické strany sú Konzervatívna a Labouristická.

Náboženstvo

Podľa výskumu z roku 2011 je vyše 59% kresťanov, ktorí patria najmä pod Church of England (mix katolíckej a reformovanej viery) a Roman Catolic. Skoro 27% sú ateisti, vyše 7% sa k otázke viery nechcelo vyjadriť, k Islamu sa prikláňa 4,4% opýtaných a zvyšné drobné tvoria Hinduisti, Židia či Budhisti.

Demografia

Počet obyvateľov je cca 60,8 miliónov (cca 280 obyvateľov/ km2), z čoho sa vyše 86% považuje za white, druhú najväčšiu skupinu tvoria 7% asian a zvyšok sú black, mixed či arab.

Kuchyňa

Anglickú kuchyňu tvoria: talianska kuchyňa, čínska kuchyňa...(srandujem).

Medzi typické jedlá patria English Breakfast, Fish & Chips, Sunday Roast... Tu nájdete zoznam 1640 jedál, ktoré BBC považuje za britskú kuchyňu.

Britské občianstvo

Neviem ako je to s ostatnými národnosťami, ale slovenské dieťa narodené v UK získa Britské občianstvo ak jeden z rodičov žije v krajine viac ako 5 rokov. Má nárok aj na Slovenské a treba oň požiadať na ambasáde alebo na Slovensku. Opačne to ale nefunguje. Ak sa dieťa narodí na Slovensku, automaticky získava Slovenské štátne občianstvo a na Britské nárok nemá.

Prisťahovalec z EU môže o Britské občianstvo požiadať Treba absolvovať skúšku. Slovenského štátneho občianstva by ste sa museli vzdať. Otázky na skúšku si môžete vyskúšať v tejto aplikácii. Stojí to cca £1 000.

Že život a práca v UK nie je med lízať sa dočítate tu.

Ak sa vám článok páčil, najbližšie sa môžete tešiť na informácie ako založiť podnikanie v UK a kam na výlet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?