Londýn nie je Anglicko

Autor: Silvia Kuzma | 4.10.2015 o 21:11 | (upravené 4.10.2015 o 21:57) Karma článku: 9,67 | Prečítané:  3868x

Rozhodli ste sa vycestovať za prácou do Anglicka na vlastnú päsť? Tu je pár praktických typov ako si vybrať lokalitu.

Stále platí, že najlepšie je ísť za niekým a určite za niečím. Ten niekto vám to môže výrazne uľahčiť v začiatkoch a to niečo bude silný dôvod s tým neseknúť už na Lutne.

Brainstorming na zahriatie: Keď sa povie 'práca v Anglicku', čo vás prvé napadne? 'práca v Londýne', však? Londýn je svetoznámy, lukratívny, plný možností a veľmi rušný, jedno z najmultikultúrnejších miest na svete. Môže byť ale nevhodný na začiatky, keď sú obmedzené finančné prostriedky a skúsenosti žiadne.

Ak vás teda neťahá konkrétna firma, študijný odbor či záľuba, predpokladajme, že preferenciou sú obmedziť operačné náklady. 

Najväčšou položkou výdavkov je bývanie. Do roku 2020 tretina príjmov priemerného jedinca, ktorý žije v prenájme v UK pôjde na práve sem. 

Lokalita podľa nákladov na bývanie

Toto je skvelý nástroj na vyhľadávanie lokalít z hľadiska cien nájmov.

Vychádzajme z premisy, že najmenej, za koľko sa zamestnáte, je minimálna mzda a môže to byť iba lepšie. Na základe toho, koľko hodín by ste chceli pracovať x (čistá) minimálna mzda = váš rozpočet * 0,3 vypočítate položku 'How much can you spend on monthly rent or mortgage payments?' Kalkulačku čistej mzdy a informácie o minimálnej mzde nájdete v mojom predchádzajúcom článku. Na mapke sa následne objavia lokality, ktoré by boli najvhodnejšie laboratórium pre váš experiment. 

Iný pohľad na problematiku cien bývania nájdete tu na interaktívnej mape cien nájmov. 

Tu nájdete ďalšiu prudkofarebnú mapku, ktorá ukazuje pomer najlacnejšieho bývania vs. najšťastnejšie obyvateľstvo na základe indexu 'price to income ratio'. Článok berie do úvahy ceny nehnuteľností na kúpu, no v zásade platí, že čím sú drahšie nehnuteľnosti na kúpu, tým je drahší aj prenájom.

Keby ale veľmi túžili po Londýne, alternatívou môže byť niektorý z týchto 10 najlacnejších miest, ktoré sú vzdialené hodinu cesty od hlavného mesta.

Nezabúdajte, že nájom nezahŕňa Council Tax (mestskú daň) a Bills (energie). Dokopy cca £220.

Miera nezamestnanosti

Ide o dôležitý faktor na výber lokality. Tu nájdete interaktívnu mapku, ktorá vám pomôže pri rozhodovaní.

Počasie

Zdanlivo nepodstatný faktor, no zaujímavý filter pre výber lokality. Na tejto mapke vidíte ako je to s tými bájami a povesťami ohľadne dažďa. Prekliknite sa na záložku 'Averages Maps' a tam si vyberte čo vás zaujíma, napríklad mm zrážok.

Na porovnanie podľa SMHU 'Na Slovensku priemerný ročný úhrn zrážok kolíše od menej ako 500 mm v oblasti Galanty, Senca a východnej časti Žitného ostrova do približne 2 000 mm vo Vysokých Tatrách.'

Lokalita a ostatné náklady

Ostatné náklady tvoria položky ako transport, strava, oblečenie či zábava. Tu nájdete užitočný nástroj zhrňujúci potrebné informácie. Ak by ste si museli kupovať auto, nezabúdajte, že ide o finančne nákladnú položku ako som opísala v predchádzajúcom článku.

Tak isto nezabúdajte na vzdialenosť vybranej lokality od najbližšieho letiska, na ktoré sa zo Slovenska (alebo inej vami preferovanej lokality) lieta. Tu nájdete praktický súhrn. Po tom, ako si vyberiete let, skontrolujte cenu aj priamo na stránke leteckej spoločnosti, mali by byť lacnejšie.

Najbližšie budem písať o tom, ako správne hovoriť s Angličanmi a pripravím krátke vedomostné minimum o ostrovoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?