Život a práca v Anglicku II. - ako na to

Autor: Silvia Kuzma | 1.10.2015 o 19:52 | (upravené 6.10.2015 o 3:40) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  9259x

Rozhodli ste sa vycestovať a okúsiť anglickú pohostinnosť na vlastnú päsť? Tu nájdete pár typov ako si uľahčiť hľadanie práce, ubytovania či otvorenie účtu.

V predchádzajúcom článku som na príklade vlastnej skúsenosti ukázala, aké nástrahy a demotivátory vás môžu prekvapiť aj pri najodhodlanejšej snahe o vysťahovanie sa do Anglicka. Teraz nasleduje pár praktických rád.

Vo všeobecnosti je najlepšie ak vám na mieste činu pomáha niekto, kto si procesom prešiel. Keď takú vymoženosť nemáte, počítajte s týmto:

Tip: Ak chcete, aby vás sťahovanie do Anglicka vyšlo čo najlacnejšie, proces začnite v období, keď sú lacné letenky (nie v lete, na vianoce či na veľkú noc), keďže môže trvať niekoľko týždňov, kým zdoláte všetky výzvy.

Ubytovanie:

Je nevyhnutné mať adresu v UK. Bez nej sa s vami nikto baviť nebude. 

Počítajte s tým, že cez realitku to s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde, keďže požadujú referencie z predchádzajúceho bývania. Toto riešenie je aj nákladnejšie oproti ostatným. Ak napríklad nájom na mesiac stojí £500, úvodné náklady sa môžu vyšplať až na £2 000. Patria sem výdavky ako platba mesiac dopredu, poplatky agentúre za sprostredkovanie, jej náklady na overenie vašej totožnosti, depozit (nerátajte s tým, že sa vám na konci nájomnej zmluvy celý vráti. Agentúry si odrátajú minimálne exit fee a upratovanie cca £100). Stránky na vyhľadávanie tohto typu ubytovania sú napríklad http://www.zoopla.co.uk/ alebo http://www.rightmove.co.uk/. 

Populárným riešením je House Share kde sa navzájom hľadajú jednotlivci za účelom prenajatia väčšej nehnuteľnosti ako skupina http://www.houseshare.com/ alebo majitelia domov ponúkajú voľné izby cez http://uk.easyroommate.com/

Risknúť to môžete so súkromným prenajímateľom https://www.gumtree.com/ (niečo ako náš Bazoš). V tomto prípade pozor na podvodníkov: http://help.gumtree.com/articles/General_Information/Is-it-a-scam-The-top-warning-signs

Nezabúdajte sa informovať, či cena za ubytovanie zahŕňa náklady na energie (na dve osoby v 2 izbovej nehnuteľnosti voda cca £30, elektrika a plyn £60 a miestna daň - Council Tax cca £130).

Mapa cien prenájmov v UK: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/uk-house-prices-the-map-that-shows-how-much-rent-you-should-really-be-paying-in-britain-10303170.html

Tip: nehnuteľnosti sa ponúkajú ako napríklad '1 bedroom', čo znamená, že je tam obývačka a jedna spálňa, po našom: dvojizbák.

Tip: zmluva z realitnej kancelárie je v kategórií ubytovanie jediný doklad, ktorý banky a iné inštitúcie akceptujú ako doklad o adrese.

Poistné číslo (National Insurance):

NI je obdoba nášho zdravotného a sociálneho poistenia. Bez neho vás nikto nezamestná.

Prideľuje ho Job Centre Plus (Úrad práce). Vybavenie trvá niekoľko týždňov. Minimálne musíte mať podanú žiadosť o NI a mať o tom list z Job Centre adresovaný vám. Niektorí zamestnávatelia sú v tom prípade ochotní vás zamestnať na základe dočasného NI. https://en.wikipedia.org/wiki/National_Insurance_number '"TN dd mm yy x", where 'TN' stands for temporary number and is static and x is M for male, F for female'

Lokálne Job Centre Plus nájdete tu: http://los.direct.gov.uk/default.aspx?type=1&lang=en

Treba tam zavolať a požiadať o termín. Potom sa dostaviť osobne. Ak nehovoríte anglicky, môžete si požiadať o tlmočníka. 

Spýtajú sa vás, či už ste v krajine. Správna odpoveď je 'ÁNO', ináč vám nedajú termín. Na ten sa čaká niekedy aj týždne, preto je lepšie NI začať vybavovať už na Slovensku, keď ešte nemáte istú prácu (alebo dostatočné úspory). Na stretnutí sa vás pýtajú základné veci - ako dlho ste v krajine, kde hľadáte prácu, ako sa voláte...vyplníte jednoduchý formulár a je to. NI vám príde o niekoľko týždňovtýždňov poštou.

Pozor: pri telefonáte už musíte nahlásiť UK adresu, kam vám zašlú pozvánku s termínom.

Tip: Nikdy nevolajte zo Slovenskej pevnej linky, podmienkou pre získanie termínu v Job Centre Plus je fakt, že už žijete v Anglicku. Ak nemáte anglickú SIM kartu volajte zo slovenského mobilu.

Hľadanie práce:

Prácu môžete hľadať buď priamo u potencionalneho zamestnávateľa alebo cez pracovné agentúry. Odporúčam začať cez agentúry. Iní sa s vami baviť nebudú (ak nie ste nejaké terno), lebo nemáte referencie z UK. Referencie musíte mať aspoň nejaké. Odporúčam vám sa pred vycestovaním uistiť, že máte list od posledných dvoch zamestnávateľov + sú ochotní poskytnúť referencie telefonicky alebo emailom. 

S vysokou pravdepodobnosťou to budú najskôr práce jednorázového, dočasného charakteru (ak nie ste špičkový odborník), kým nezískate aspoň 2 referencie od anglického zamestnávateľa. 

Pri hocijakom pohovore (či už priamo u zamestnávateľa alebo v agentúre) budú vyžadovať: životopis, vašu adresu (samozrejme anglickú), NI, číslo účtu a minimálne 2 referencie. Vyzerá profesionálnejšie ak máte UK mobil, ale nie je to podmienka.

Vyhľadávanie práce:

http://www.reed.co.uk/

http://www.indeed.co.uk/

http://www.totaljobs.com/

Životopis (to, čo stojí medzi vami a pohovorom):

Je to vitálna súčasť vašej žiadosti o prácu. 

Poskytujte minimum informácií a hlavne k veci! Prvá časť sú meno a kontaktné údaje. Druhá časť je krátky súhrn toho, čo viete ponúknuť a čo hľadáte. Tretia časť 'key skills' je tá, ktorá vás má predať, zaistiť pohovor. Dajte si na nej najviac záležať. A potom klasika: skúsenosti, vzdelanie a referencie.

Tip: Na pohovor vás nepozvú  keď sa váš životopis na pozíciu nehodí z dôvodu prekvalifikovania. Ak žiadate o prácu za minimálnu mzdu (napríklad umývač riadov v kuchyni, čašník a podobne), upravte si životopis. Neklamte, len vyzdvihnite skúsenosti, ktoré sa na pracovisku vyžadujú.

Mzda

Keď sa dostanete do štádia, že vám ponúknu prvú prácu, nevyjednávajte o mzde. Na to bude priestor neskôr. Najskôr ukážte, že viete makať. Potom môžete vyjadriť svoj názor k pracovnému procesu a žiadať o zvýšenie platu.

Aká je minimálna mzda? https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

Ako vypočítať čistú mzdu? http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

Tip: Minimálna mzda od Apríla 2016 pre ľudí nad 25 rokov bude £ 7,20 (v súčasnosti je to £6,50 pre ľudí nad 21 rokov). Viac informácií nájdete tu: http://www.telegraph.co.uk/finance/budget/11726884/National-Living-Wage-Six-things-you-must-know-after-todays-budget.html

Otvorenie účtu

Neexistuje iný spôsob na posielanie výplaty.

K otvoreniu účtu potrebujete 2 doklady totožnosti, aspoň 2 doklady o adrese a sebavedomé vystupovanie. Niekedy môže narobiť šarapatu nulová história adries. Slovensko je dokonca na zozname rizikových krajín a niektoré banky môžu žiadať aj viac dokumentov. 

V tomto čase žiadnu korešpondenciu (doklad o adrese) nemáte. Dá sa to ale dvoma cestami:

a) nájsť banku, ktorá je vám ochotná otvoriť limitovaný bežný účet (Current Account) - v mojom prípade to bola banka Santander http://www.santander.co.uk/uk/current-accounts/basic-current-account Obmedzením je, že nemôžete nakupovať online, napríklad letenky ani platiť kartou v obchodoch. Prístup k peniazom máte iba výberom z bankomatu. Stále potrebujete aspoň jeden doklad o adrese. Doklad o platbe miestnej dane (Council Tax) stačí (Council vám ho na požiadanie vydá). Potrebujete mať aspoň 6 mesiacov aktívneho používania účtu, aby ste mohli získať ďalšie 'vymoženosti', ale banka môže rozhodnúť aj ináč.

b) vybrať si banku s najbenevolentnejším prístupom (a silnou motiváciou získať klientov) - Lloyds. Ak chcete skúšať túto možnosť, zožeňte list z Councilu a zároveň požiadajte zamestnávateľa o potvrdenie, že vás u neho čaká práca. http://www.lloydsbank.com/banking-with-us/joining-lloyds/new-to-the-uk.asp

Tip: Odporúčam vám žiadať o účet 'na nečisto' najskôr v iných bankách, aby ste videli, čo môžete očakávať a potom zmaturovať v Lloyds alebo Santander.

V každom prípade je dôležité si uvedomiť, že VY ste ten, kto niečo žiada. Treba vystupovať zdravo sebavedomo, ale nie arogantne.

Ako doklady o adrese list z Job Centra Plus neuznajú. Uznajú faktúry za energie, ale tie začnú chodiť neskôr. Neuznajú faktúry z mobilných spoločností.

Tip: odporúčam požiadať si o výpisy z účtu (aj faktúry za energie!) v papierovej podobe a všetko si odkladajte. Keď v budúcnosti budete žiadať o kreditku alebo úver, meniť banku, sťahovať sa, hocičo dokazovať..., je treba minimálne posledných 6 mesiacov. Dá sa to síce vyžiadať, ale neradi to robia, pracne sa to vybavuje, dlho to trvá (sem-tam sa zabudne) a niekedy sa za to platí.

Tip: V Anglicku sa listy bežne nepodpisujú a nepečiatkujú ako na Slovensku. Originalitu a pravosť dokumentu zaručuje fakt, že je na hlavičkovom papieri.

Transport autom

Pokiaľ nebudete bývať vo veľkomeste, pravdepodobne si budete musieť zabezpečiť auto. V tom prípade je dôležité si uvedomiť, že ide o finančne náročnú položku.

Poisťuje sa vodič na konkrétne auto, takže môžete šoférovať iba auto, na ktorom ste poistený. Zohľadňuje sa vek vodiča, auto, typ preukazu...

Koľko stojí poistka? https://www.moneysupermarket.com/car-insurance/ napríklad žena,  30 rokov, EU vodičský, 2 roky jazdí, červené fiat punto 1,2 l ročník 2004 cca £70/mesiac.

Koľko stojí auto? http://www.autotrader.co.uk/

Poistka je lacnejšia keď máte UK Driving Licence. Preto sa oplatí porozmýšľať nad výmenou. Cena je £43 https://www.gov.uk/driving-licence-fees a netreba robiť skúšky. Tlačivo je na vybraných poštách.

Cestná daň pri starších autách vychádza okolo £10 na mesiac, používané autá majú povinné kontroly STK (MOT) každý rok. So servisom je cena cca £120.

Pozor: Autá so slovenskou poznávacou značkou môžu jazdiť po UK maximálne 6 mesiacov a potom musí byť 6 mesiacov mimo UK. https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports

Pri zastavení políciou: http://expatriates.stackexchange.com/questions/50/how-long-can-i-drive-a-eu-registered-car-in-the-uk

Doklad totožnosti

V UK neexistuje žiaden občiansky preukaz. Identifikujete sa buď cestovným pasom, vodičským preukazom, slovenským občianskym (National ID) alebo bankomatovou kartou, ktorá sa považuje za doklad totožnosti bez fotky. 

Ak sa vám článok páčil, môžete sa tešiť na pokračovanie v podobe informácií ako správne vybrať lokalitu na sťahovanie do Anglicka a ako správne hovoriť s angličanmi.

Ďakujem mojim dvom 'editorom' Romanovi a Lucii, ktorí článok doplnili o hodnotné informácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?