Život a práca v Anglicku - áno alebo nie.

Autor: Silvia Kuzma | 17.9.2015 o 9:54 | (upravené 18.9.2015 o 12:31) Karma článku: 12,58 | Prečítané:  16705x

Rodina aj známi sa ma často pýtajú, či je život v Anglicku lepší alebo horší ako na Slovensku. Na to odpovedám - je iný. Záleží iba na tom, či by vás zmena spravila šťastnejším a spokojnejším.

Rada by som zdieľala svoju skúsennosť s tými, ktorí nad sťahovaním do Anglicka rozmýšľajú a radi by vedeli, čo môžu očakávať.

Väčšinu ľudí lákajú peniaze, ale to je slabá motivácia. Za tie krátke tri roky, ktoré žijem v malom anglickom meste som videla odchádzať veľa sklamaných jednotlivcov aj rodiny. Väčšinou podcenili 'kultúrny šok' a odmietli sa prispôsobiť okoliu; sklamali sa, že zamestnanie vôbec nenašli, alebo že museli začať odspodu ako umývač riadu, obsluha v reštaurácii či pripravovať bagety; prípadne im jednoducho chýbala rodina a priatelia. Tiež by som tu dávno nebola nebyť chápavého a trpezlivého priateľa (teraz už manžela), za ktorým som vycestovala.

Ponaučenie č. 1: nájdite si ozaj silnú motiváciu (s vysokou pravdepodobnosťou to peniaze nebudú). Môže to byť napríklad túžba po kvalitnom vzdelaní, kariérny postup, zmena či získanie skúsennosti.

Ďalšou skupinou sú ľudia pracujúci v Anglicku dlhé roky pociťujúci nespokojnosť. Sťažujú sa hlavne na nemožnosť postupu v práci, falošnosť angličanov či vysoké životné náklady. Títo ľudia majú ale nesprávne stanovený cieľ. Ich ambíciou je väčšinou práca v továrni alebo sklade za minimálnu mzdu, ktorú považovali za lukratívnejšiu ako bola ich životná situácia na Slovensku. Po čase chcú samozrejme viac - lepšie bývanie a pracovné podmienky, menej pracovných hodín a hlavne viac peňazí. Taktiež sa stáva, že sa nechcú prispôsobiť. Ako dôvod uvádzajú, že anglický spôsob života a interakcia je falošne slušná. Netreba sa ale stať falošne slušným, stačí, ak akceptujete, že to je spôsob ako sa v Anglicku funguje. Hneď sa vám bude dýchať ľahšie.

Ponaučenie č. 2: prispôsobiť sa je druhý kľúč k úspechu. Prvý je motivácia a tretí tvrdá práca. Viac nepotrebujete.

Hľadanie práce (platí ak nie ste špičkový odborník)

Najväčšia chyba, ktorej som sa pri hľadaní práce dopustila bola opojenosť vlastnými 'kvalitami': niekoľkoročné pracovné skúsennosti ako osobná asistentka v medzinárodných spoločnostiach, aktívna angličtina, jeden vysokoškolský diplom v ruke a druhý na ceste. Myslela som si, že sa zamestnávatelia budú o mňa biť. Pravdou je ale, že ste iba ďalší 'Eastern European', čo v preklade znamená 'ďalšia pracovná sila z kontinentálnej Európy bez skúsenností v Anglicku '. 

Po dvoch mesiacoch nahrávania životopisu na pravdepodobne všetky existujúce recruitment stránky, kontaktovania desiatok agentúr a reagovania na všetky mne voňajúce pozície v administratíve som ostala sklamaná. Žiaden priamo oslovený zamestnávateľ nezavolal a hoci z pohovorov v agentúrach som mala dobrý pocit, nepozvali ma ani na jedno prvé kolo. Úspory pomaly ale isto dochádzali a chytala ma panika. 

Ponaučenie č. 3: pokiaľ nemáte akékoľvek pracovné skúsennosti v Anglicku (t. j. referencie od anglického zamestnávateľa), je až nepravdepodobné, že si nájdete slušne platenú prácu na prvý krát.

Pohovor

Na stretnutí vás personalista veľmi milo a pozitívne privíta, predstaví sa menom. Je superdôležité meno si zapamätať a občas ho používať (thanks Carol, that is amazing Carol). Čoskoro sa vás spýtajú, či ste z Poľska. Následne vám pochvália úžasnú angličtinu formulkou 'your English is great! Much better then my Slovak'. 

Najväčšou chybou, ktorú som na pohovoroch robila, bolo poskytovanie maximálneho množstva pravdivých a úprimných informácií (aj nad rámec otázok, lebo som sa snažila odpoveď vysvetliť), čo nakoniec vyznelo nevierohodne a zbytočne komplikovane. 

Ponaučenie č. 4: Odpovedajte iba na to, čo sa pýtajú! Nepodávajte zbytočne veľa informácií. 

Nakoniec som sa rozhodla začať od 'piky'. Upravila som si životopis a hľadala si prácu ako čašníčka. Chodila som osobne po podnikoch v okolí a rozosielala životopisy online. Dva týždne sa nikto neozval (a ani po tom!) iba z jedného 5* hotela. Zobrala som to a vydržala 6 mesiacov. Bola to najponižujúcejšia a najpodradnejšia otročina, čo som v živote robila (vrátane brigád na Slovensku pri páse v továrniach a pokladniach v supermarketoch). K personálu sa správali ako k handrám. Neexistoval spôsob ako by bola činnosť vykonaná správne - buď sa na vás vybúril vedúci reštaurácie alebo niekto z kuchyne za pravý opak. Robilo sa na split shift, čiže ráno na 6:30, koniec okolo jednej a večer na 18:30 a koniec ráno okolo jednej a na druhý deň znova. Bežne som domov soférovala s plačom. 

Ponaučenie č. 5: za prvé referencie sa ťažko maká.

Bola by som tam ostala pracovať naďalej žijúc v presvedčení, že na viac nemám. Ale v tom čase som sa musela rozhodnúť, či sa držať jedinej práce, ktorú som si dokázala nájsť, alebo sa sústrediť na záverečné skúšky externého štúdia. Dnes som vďačná, že som školu dokončila. Na skúšky som lietala a zároveň som žila v strese, lebo som nemala príjem. No vďaka referenciám z hotela sa ku mne v agentúrach správali ináč. Niekoľko mesiacov som prijímala jednorázové ponuky na umývanie riadu a obsluhovanie na akciách. A potom to prišlo. 

Bola som sa registrovať do jednej agentúry, ktorá sa orientuje na dohadzovanie ľudí do tovární. S nimi v budove sídli firma, ktorá narýchlo potrebovala admina. Keďže v tej agentúre veľa ľudí so skúsenostami z kancelárského prostredia nebolo registrovaných, mala som obrovskú výhodu. Dva týždne som nerobila nič iné iba archivovala staré dokumenty. Boli nadšení rýchlosťou vykonanej úlohy a ponúkli mi prácu. Plakala som. Tentokrát od radosti. Ohromné povzbudenie sebavedomia bolo zistenie, že v súčasnosti majú vyše 70 zamestnancov a ja som jediný neangličan. Za necelé dva roky som postúpila a trikrát mi zvýšili plat (a to robím v oblasti na míle ďaleko od vysokoškolského vzdelania). Som spokojná a teším sa na pokračovanie.

Ponaučenie č. 6: oplatí sa skúšať aj zdanlivo nepravdepodobné. Ono to príde.

Ak sa vám článok páčil, môžete sa tešiť na ďalší o tom, ako má vyzerať životopis maximalizujúci vaše šance, čo očakávať od samotnej (vysnívanej) práce a ako vybaviť prvé papierovačky.

Tretí článok sa bude volať 'Londýn nie je Anglicko' a ukážem ako si správe vybrať lokalitu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?